Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, Konyaspor maçında sahaya girerek hakem Halil Umut Meler'e saldırmaya çalışarak gündeme oturdu. 

Eski Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tarafından saha içinde yumruklanan ve yerde tekmelenen hakem Halil Umut Meler, henüz bu sezon başında yaşanmış ve tazeliğini koruyan olayın ardından, ikinci kez saha içinde saldırının hedefi oldu.

Kayseri'de oynanan maçın 16. dakikasında, Konyaspor'un serbest vuruş kullanacağı sırada rakibinin karnına yumruk atan Kayserispor forveti Duckens Nazon, VAR uyarısıyla direkt kırmızı kart gördü ve oyundan atıldı. Maçtan önce saha kenarında hakemlerle tokalaşan ve başarı dileyen Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, bu karar sonrası sinirlerine hakim olamadı.

Saha içine atlayan ve hakem Halil Umut Meler'in üzerine yürümeye çalışan Çamlı'yı, güvenlik ekipleri güçlükle engelledi. Çılgına dönen Çamlı'yı, Kayserispor Teknik Direktörü Burak Yılmaz ve oyuncuları da sakinleştirmekte zorlandı. Çamlı, polislerin zoruyla saha dışına çıkartıldı.

SANTEK 2024 Yılı İlk Toplantısı Gerçekleştirildi SANTEK 2024 Yılı İlk Toplantısı Gerçekleştirildi

"İSİM VERİYORUM..."

Ligde hiçbir iddiası ve küme düşme tehlikesi bulunmayan Kayserispor, ateş hattından kurtulma savaşı veren Konyaspor ile 2-2 berabere kalırken, Çamlı maç sonu stat dışında açıklamalarda bulundu.

Çamlı, yaşananlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"17’nci dakikada o VAR'daki haysiyetsizlerin, VAR'daki adamlar bir daha düdük çalarlarsa, onlar Türk futbolunun katilidir. İsim veriyorum; Serkan Tokat, Ümit Öztürk. Bunlar düdüğü falan bıraksınlar. Yeter! Türk futbolunun namuslu ellerde yönetilmeye ihtiyacı var."

"SORMAK İÇİN GİDİYORDUM"

"Yani bu kadar haysiyetsizlik, onursuzluk olmaz. Kırmızı kart gösterilebilir. Ben hakeme niçin bu kırmızı kartı gösterdiğini sormak için gidiyorum. Bunu da şehrim için takımım için yaparım. Ceza falan da hiç umurumda değil. İstedikleri cezayı da verebilirler. Zerre kadar kimseden korkum yok.

"SEN KONU MANKENİ DEĞİLSİN"

"Hakemler kendine çeki düzen verecek. Aklını başına alacak. Buradan evlerine ekmek götürüyorlar. Bu ekmeğin helal mi haram mı gittiğine dikkat edecekler. Halil Umut Meler çok beğendiğim bir hakem. Ben bugün ona da bir eksi veriyorum. VAR'daki seni yanlış bir şeye davet ediyorsa, sen doğruyu, göreceksin. Sen sahada konu mankeni değilsin. Ben bu işin altında başka niyetler arıyorum. Burada Kayserispor mevzusu değil. Onun için de herkes aklını başına alsın. Bir şehrin kaderiyle oynayacak düdükler asla çalmasın."

TFF SEÇİMİ İÇİN İMZA VERMEDİ

Öte yandan, Türkiye Futbol Federasyonu'nun erken seçime gitmesi için imza toplayan kulüpler arasında Kayserispor bulunmuyor. 

Kayserispor Başkanı Çamlı, kısa süre önce bir yaptığı açıklamada, şu sözleri sarf etti:

Bugünkü toplantıya Kayserispor olarak katılım sağlamadık. Bazı kulüp başkanları TFF'nin erken seçim kararı alması yönünde görüş belirtti. Biz ve birkaç kulüp bu görüşte değiliz. Kayserispor olarak görüşümüz 18 Temmuz tarihi seçim için uygundur. İstiyorum ki çok adaylı bir seçim olsun. Mehmet Büyükekşi benim çok değer verdiğim, saygı duyduğum bir insan. Başarılı bir iş çıkardı. Mehmet Büyükekşi; yayıncı kuruluştan gelen gelir, Trendyol ile yapılan sponsorluk anlaşması ve yabancı kuralı konusunda önemli işler yaptı.

İMAMLIKTAN BAŞKANLIĞA...

Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, uzun yıllar boyunca Kayseri’de imamlık görevinde bulundu. İmamlıktan emekli olduktan sonra siyasete atılan Çamlı, 2015 yılında AKP’den Kayseri Milletvekili aday adayı oldu.

Dönemin MHP Kayseri Milletvekili Hasan Ali Kilci, Ali Çamlı hakkında "MHP olarak devlet birimlerimizin AKP aday adayı çakma derin devlet bozuntusu tarafından istismar edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ali Çamlı denen bu şahsı, devletimizin bürokratlarını istismar etmemesi konusunda ilk ve son kez uyarıyoruz. Ali Çamlı, bürokratlarla görüntü verip, sonra da bunu devlet içerisinde iş bitiriciymiş gibi sunup ticarete döktüğün yeter artık!” ifadelerini kullanmıştı.

Kayserispor'un bir önceki başkanı Berna Gözbaşı'nın yönetiminde Asbaşkan olarak görev yapan Ali Çamlı, 2022'de Kayserispor başkanlığına aday oldu ve başkan seçildi.

SİYASETİ VE FEDERASYONU SAVUNDU

Ali Çamlı, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir YouTube programında da çarpıcı açıklamalar yapmıştı.

Siyasetin futbola karışmadığını söyleyen Çamlı, federasyon başkanının suçlu olmadığını şu sözlerle dile getirdi:

Diyorlar ki, futbola siyaset karışıyor. Siyasetin falan karıştığı yok kardeşim. Bunların hepsi asparagas. Siyasetin işi çok fazla. Siyaset bu işlerle uğraşacak zamanı da yok zaten. Aslında biz kendi hatalarımızı başkalarının üzerinden... Türk futbolunu nasıl hakemler üzerinden okumaya başladıysak, yönetici hatasını görmüyorsa, milyonlarca euro verdiğiniz oyuncu hata yaptığı zaman görmüyorsa neyi tartışıyoruz? Burada sorun federasyon başkanı değil. Sorun tüm kurumlar, tüm yöneticiler.

Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, Faruk Koca'nın Halil Umut Meler'e saldırısının ardından, iç sahada oynadığı Fenerbahçe maçında hakemlere çiçek takdim ederek dostluk ve barış mesajları vermişti.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ